François Lelord: Podróże Hektora czyli poszukiwanie szczęścia

1. Dokonywanie porównań to skuteczny sposób na zburzenie szczęścia.

2. Szczęście często przychodzi niespodziewanie.

3. Wielu ludzi widzi swoje szczęście jedynie w przyszłości.

4. dla wielu ludzi szczęście to stać się bogatszym lub ważniejszym.

5. Niekiedy szczęściem jest nie wiedzieć.

(…)

To dopiero początek listy, którą w trakcie swojej podróży stworzył poszukujący szczęścia psychiatra Hektor.

A Hektor to tytułowy bohater krótkiej, bardzo prostej w formie i języku książki F. Lelorda. Lektura ta nie wstrząsnęła moim życiem ani nie zmieniła radykalnie mojego światopoglądu. Nie jest też moim najbardziej odkrywczym doświadczeniem literackim.

Jest bardzo prosta, łatwa i przyjemna. A wiem, że nie każdy ma ochotę czy możliwości brnąć w trudną i skomplikowaną literaturę. Wiem też, że banał, przez jednych krytykowany, innym sprawia przyjemność i kojarzy się z prostą (nie znaczy: gorszą) przyjemnością. I tak jest dobrze.

Dlatego podaję ten tytuł jako propozycję dla tych wszystkich, którzy chcą poczytać coś lekkiego (w pociągu, przed snem…). Może pod wpływem tej książeczki zadacie (sobie i innym) pytanie: czy jesteś szczęśliwy?, a potem spróbujecie stworzyć własną listę odpowiedzi na to- czasem poważne do bólu, czasem wstydliwe, czasem zaś wzbudzające wesołość- pytanie?

Podobno na podstawie omawianej tu książeczki powstał film… Ja go jednak nie widziałam.

352x500

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>