Trataka- ćwiczenie uważności

Trataka to ćwiczenie, które polega na koncentracji wzroku, na wpatrywaniu się w jakiś określony punkt. W celu wykonania tej praktyki siadamy w pozycji medytacyjnej (stabilnie i z prostym kręgosłupem) w zaciemnionym pokoju. No i wpatrujemy się w płomień świecy umieszczonej na wysokości wzroku tak długo, aż oczy zaczną łzawić. Potem zamykamy oczy, a pod powiekami odtwarzamy obraz płomienia, w dalszym ciągu skupiając się na nim.

Mówi się, że 20 minut dziennie takiej praktyki przez okres 40 dni zapewni naszej uwadze umiejętność koncentrowania się na tym, co robimy tu i teraz. Dobrze jest jednak zaczynać od krótkich, 1- lub kilkuminutowych sesji, a potem je wydłużać. Ważne, by nie forsować się i unikać nadmiernego napinania, conegatywnie wpłynie nie tylko na stan mięśni, ale także na sposób oddychania. A oddech podczas wykonywania trataki powinien być spokojny, głęboki i bezwysiłkowy. Wtedy uwaga będzie mogła łagodnie płynąć w jednym kierunku, ciało zaś pozostanie  zrelaksowane.

Można też koncentrować wzrok na innym niż płomień świecy obiekcie. Nadaje się do tego ciemne (np. czarne lub granatowe) kółko wielkości około 5-10 cm średnicy lub też kwadrat umieszczony na ciemnym tle.

Jeśli będziemy ćwiczyć systematycznie, uciążliwe łzawienie po pewnym czasie minie.

Trataka wpływa korzystnie na fizjologiczną funkcję widzenia. Regularnie praktykowana pozwala nam kontrolować myśli, dzięki czemu nasze życie staje się coraz bardziej świadome, a codzienne zachowanie uważne.

trataka-150x150

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>