Szukam nauczyciela i mistrza…

„Kryterium odróżniające manipulatora lub głupca od prawdziwego mędrca jest, jak sądzę, dosyć proste. Ci pierwsi znają odpowiedzi na wszystkie pytania. Zawsze są gotowi wytykać błędy i wskazywać na wrogów prawdy. Nie mają wątpliwości co do słuszności własnych argumentów i z pobłażliwością  wysłuchują argumentów osób myślących inaczej. Często posługują się chwytliwymi hasłami, których prostota urzeka, bo zwalnia nas z konieczności zmagania się z niepewnością i wątpliwościami. Podsuwają proste i tłumaczące wszystko odpowiedzi”.

images

„Za życiowych przewodników warto brać nie tych, którzy znają odpowiedzi na wszystkie pytania, którzy wiedzą, jak powinniśmy myśleć i  żyć, lecz tych, którzy mają odwagę towarzyszyć i wspierać, którzy nie boją się trudnych pytań i mają odwagę szukać skomplikowanych odpowiedzi. Prawdziwy mędrzec to nie ten,  który wie, lecz ten, kto ma odwagę szukać i kto pozwala robić to innym, nie zaliczając ich natychmiast do grona głupców lub zdrajców” / Jacek Krzysztofowicz: Mędrzec, „Charaktery” 2/ 2014/odpowiedzi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>