S. N. Goenka: Sztuka życia. Medytacja Vipassana.

sztuka_zycia_medytacja_vipassana_IMAGE1_252109_jpgOto pierwsza przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców książka na temat medytacji Vipassana. William Hart opisał w niej jedną z najstarszych indyjskich technik medytacji, odkrytej na nowo około 2500 lat temu przez Gotamę Buddę i polecanej przez niego jako uniwersalne lekarstwo na popularne dolegliwości.
Obecnie nauczycielem tej metody jest Sri Satya Goenka.
Vipassana w języku palijskim oznacza „wgląd” (widzenie rzeczy w ich prawdziwej naturze) i nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek religią czy ruchem religijnym. Zdaniem Goenki, jest to metoda praktyczna, mająca na celu usunięcie napięć i negatywnych uczuć.
Jego zdaniem, człowiek jest jedyną istotą, która ma zdolność obserwowania rzeczywistości wewnątrz siebie i pracy nad nią. Korzystanie z niej jest naszym prawem i obowiązkiem. A rezygnacja z tego przywileju oznacza marnowanie życia i zmierzanie w stronę nieszczęścia.
Bardzo ciekawa i inspirująca okazała się dla mnie idea obserwowania reakcji ciała na przykre i radosne (czyli: różne) wydarzenia w życiu oraz sugestia, by do żadnych z nich nie przywiązywać się zbytnio.
Polecam lekturę nie tylko tym, którzy zechcą nauczyć się metody i wprowadzić ją w  życie, ale także tym, którzy potraktują ją jako pomysł na pracę nad sobą lub tej pracy uzupełnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>